Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentidir. Mutlaka görülmesi gereken pek çok noktaya sahiptir. Ankara’da gezilecek yerlerin bir kısmına aşağıda sizin için yer verdik.

Ankara Gezilecek Yerler Listesi

  1. Kurtuluş Savaşı Müzesi (İlk Meclis)
  2. Ankara Kalesi
  3. Hamamönü
  4. Anıtkabir
  5. Hacı Bayram Camii
  6. Anadolu Medeniyetleri Müzesi
  7. Etnoğrafya Müzesi

1.    Kurtuluş Savaşı Müzesi (İlk Meclis)

açık hava, bina, eski, çayır içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan bu yapı Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk meclisi olma özelliği taşımaktadır. Yapı, Mimar Selim Bey tarafından İttihat ve Terakki Cemiyeti için tasarlanmış olup 1915-1920 yılları arasında yapılmıştır.

Tam olarak Türk mimari kimliği barındırmakta olan yapı, yapımının tamamlandığı 1920’li yıllardan 1924 yılına kadar ilk meclis olarak işlevini yerine getirmiştir. 1961 yılında müzeye dönüştürülen bu bina, bu tarihe kadar farklı amaçlar ile de kullanılmıştır.

Özellikle oldukça önem arz eden Lozan ve Sevr anlaşmaları ve döneme ait diğer yazılı metinler Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde sergilenmektedir.

2.    Ankara Kalesi

açık hava, doğa, çayır, dağ içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Farklı uygarlıklara farklı amaçlar için hizmet etmiş olan Ankara Kalesi, 4 bin yılı aşkın tarihi ile Ankara’ya hakim bir noktadan bakmaktadır. Ne zaman ve kimin inşa ettiği tam olarak bilinmeyen yapı, uzun yıllar boyunca gördüğü onarımlar sayesinde ayakta kalmayı başarmıştır.

Çevresinde oldukça fazla sayıda kafe ve hediyelik eşya dükkanı barındırmakta olan bu kale, ziyaretiniz esnasında size oldukça güzel manzaralar sunacaktır.

3.    Hamamönü

bina, ev, açık hava, tuğla içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ankara’ya tarihi olarak göz atmak isteyenlerin tercih ettiği ilk noktalardan birisidir. Kültürel noktada oldukça zengin sokaklara sahiptir. El ürünleri pazarları, kafe ve restoranları, eşsiz lezzetleri ile konuklarını oldukça güzel ağırlamaktadır.

Hamamönü gezinizde Sanat Sokağı’nı, Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ni ve Tacettin Dergâhı’nı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Tacettin Dergâhı’nın bahçesinde yer alan Muhsin Yazıcıoğlu Kabri’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Bu geziniz esnasında bir miktar yorulduktan sonra soluğu Tahtakale Kahvecisi’nde alarak oldukça meşhur olan kumda kahvenin tadına bakabilirsiniz.

4.    Anıtkabir

açık hava, doğa, yürüyüş, su içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ankara’nın önemli eserlerinden birisi olan Anıtkabir’in şekil olarak nasıl olacağına karar verilmesi aşamasında bir yarışma düzenlenmiş, 47 farklı ülkeden değişik projeler ile katılım görmüştür.

Bu projeler arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhına en uygun olarak Prof. Dr. Emin Onat ve Doç Dr. Ahmet Orhan Arda’nın projesi amacına uygun bulunmuş ve 1944-1953 yılları arasında yapı inşa edilmiştir.

Yapı içerisinde İsmet İnönü ve Cemal Gürsel’in kabirleri de bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5.    Hacı Bayram Camii

bina, geniş, ön, siyah içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ulus’ta yer almakta olan Hacı Bayram Camii 1427-1428 yılları arasında Mimar Mehmet Bey tarafından inşa edilmiştir. Dış duvarlarının tuğla ile kaplı olması yapının dikkat çekici özelliklerinde birisidir.

Yapının hemen bitişiğinde bulunan Hacı Bayram-ı Veli Türbesi, yapıya ismini vermektedir.

Yapı ilk olarak 1714 yılında onarım görmüş olup bu onarımı Hacı Bayram’ın torunu Mehmet Baba yaptırmıştır. Son olarak da 2011 yılında onarım görmüştür.

Hacı Bayram Camii içerisinde Nakkaş Mustafa Paşa’ya ait işlemeler dikkat çekmektedir.