Tatil için nereye gideceğinize henüz karar veremediyseniz aşağıda yer alan rotalarımıza göz atabilirsiniz.

İstanbul

Birçok farklı uygarlığa yıllarca ev sahipliği yapmış olan İstanbul, tatil için tercih edebileceğiniz en güzel rotalardan birisidir. Oldukça yoğun bir tarihi gezi yapabileceğiniz gibi İstanbul’da yapabileceğiniz pek çok farklı aktivite imkanı da mevcuttur. İstanbul ziyaretiniz esnasında Eminönü’ne giderek balık ekmek yiyebilir, Sultanahmet’te köfte, Kanlıca’da yoğurt yiyebilirsiniz.

İstanbul’un başlıca görülmesi gereken yerleri şu şekildedir;

 • Topkapı Sarayı
 • Gülhane Parkı
 • Dolmabahçe Sarayı
 • Ayasofya
 • Sultanahmet Camii
 • Süleymaniye Camii
 • Kapalı Çarşı
 • Yerebatan Sarnıcı
 • Galata Kulesi
 • Kız Kulesi
 • Çemberlitaş
 • Pierre Loti Tepesi
 • Rumeli Hisarı
 • Haydarpaşa Tren Garı

Listede yer alan noktalar İstanbul’da gezilebilecek yerlerden çok kısıtlı sayıda örneği içermektedir. Listede yer almıyor olmasına rağmen İstanbul’da mutlak görülmesi gereken oldukça fazla yapı ve mutlaka tadına bakmanız gerek çok çeşitte yiyecek bulunmaktadır.

Bursa

Özellikle yeşile olan bütünlüğü ile oldukça dikkat eden Bursa, Osmanlı Devleti’ne oldukça uzun süre başkentlik yapmıştır. Türkiye’nin en kalabalık 4. Şehridir. Türkiye yaşanabilir şehirler değerlendirmesinde ilk sırada yer alan şehrimizdir. Doğal ve tarihi olarak pek çok dikkat çeken yanı mevcuttur.

Bursa yazları yeşilliği ile dikkat çektiği kadar, kış turizmi ile de oldukça önemlidir. Uludağ, kayak tatili için oldukça yüksek bir turizm potansiyeline sahiptir.

Tarihi olarak Bursa’yı gezmek isterseniz, oldukça fazla ziyaret edebileceğiniz nokta mevcuttur. Muradiye Külliyesi, Tophane Saat Kulesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Yeşil Türbe, Bursa Ulu Camii ve Koza Han mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

Yiyecek kültürü ile de gönüllerde taht kurmayı başarmış olan Bursa, İskender Kebabı, İnegöl köfte, pideli köfte, tahinli pide, kestane şekeri gibi lezzetleri ile bilinmektedir.

Kayseri

dağ, açık hava, çayır, arka plan içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

İç Anadolu’da yer alan şehirlerimizden birisi olan Kayseri ziyaret edebileceğiniz diğer bir şehirdir. Özellikle gelişmiş şehircilik altyapısı ile dikkat çekmekte olan Kayseri’de ziyaret edebileceğiniz pek çok tarihi yapı mevcuttur. Genellikle Anadolu Selçuklu devletine ait yapılara ev sahipliği yapmakta olup Dünya’daki bilinen ilk tıp merkezi Kayseri’de yer almaktadır.

İçerisinde barındırdığı Selçuklu Dönemi tarihi yapıları ile oldukça dikkat çeken Kayseri, aynı zamanda kış turizmi noktasında da turizm potansiyeli taşımaktadır. Görüntü itibari ile oldukça görkemli olan Erciyes Dağı, uluslararası pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi olarak Kayseri’yi gezmek isterseniz; Hunat Hatun Camii ve Külliyesi, Alaca Kümbet, Zeynel Abidin Türbesi, Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane, Kapalıçarşı ve Kazancılar Çarşısı, Cami Kebir (Ulu Camii), Meryem Ana Kilisesi gibi noktaları görmenizi tavsiye ederiz.

Konya

açık hava, bina, çayır, geniş içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yüz ölçüm olarak Türkiye’nin en büyük şehri olan Konya, aynı zaman tahıl ürünleri konusunda da Türkiye’de önemli bir pozisyona sahiptir. Türkiye’nin Tahıl Ambarı olarak nitelendirmek mümkündür.

Turistik olarak Konya, Anadolu Selçuklu eserleri ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Anadolu Selçuklu Devletine başkentlik yapmıştır.

Mevlana Türbesi, İnce Minareli Medrese, Karatay Medresesi, Sille Köyü, Konya Selimiye Camii, Yerköprü Şelalesi, Kilistra Antik Kenti, Karapınar Çölü, Nasreddin Hoca Türbesi ve Meke Gölü mutlaka görülmesi gereken noktalardan bazılarıdır.