İstanbul yıllardan beridir pek çok medeniyetin gözdesi olmayı başarmıştır. Üzerinde sayısız imparatorluk kurulmuş, birçok devlet tarafında tabiri caizse Dünya’nın başkenti olarak kabul edilmiştir. Hatta Napolyon Bonapart “Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu.” demiştir.

İstanbul birçok özelliği ile günümüzde pek çok turist tarafından yoğun olarak ilgi görmektedir. Tarihe olan tanıklığı ile özellikle pek çok tarihi eser görmek mümkündür.

İstanbul’da Ulaşım Nasıldır?

İstanbul ulaşım ağı olarak Türkiye’nin son derece gelişmiş şehirlerinden birisidir. Hemen her noktasına toplu taşıma ile ulaşım sağlanabilmektedir. Vapur, deniz otobüsü, Marmaray, metrobüs, otobüs, metro, tramvay ve ticari taksiler gibi pek çok araç ile İstanbul’da kolaylıkla iki nokta arasında ulaşım sağlamanız mümkündür. Fakat tarihe olan yakınlığı ve her metresinde ilginç tarihi eserlere ev sahipliği yapması sebebiyle İstanbul’u yürüyerek gezmenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’da Nereler Görülmeli

İstanbul’un görülmeye değer noktalarını tek bir yazıda incelemek mümkün değildir. İstanbul’u ziyaret eden birisinin olmazsa olmaz görmesi gereken noktalardan sadece bazıları aşağıda yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

1.    Sultanahmet Meydanı

çayır, açık hava, bina, park içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

İstanbul’un Tarihi Yarımada olarak adlandırılan bölümünde yer almaktadır. Oldukça fazla sayıda turist ağırlamaktadır. İstanbul’un en bilinen turistik noktalarının başında gelmektedir. Sultanahmet Camii (Blue Mosque), Ayasofya (Hagia Sophia), Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Gülhane Parkı gibi birçok oldukça önemli görülmesi gereken noktaya sahiptir.

2.    Sultanahmet Camii

açık hava, su, oturma, ön içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

1616 yılında açılmış olan Sultanahmet Camii, I. Ahmet döneminde yapılmış olup ismini buradan almaktadır. Sultanahmet Camii; medrese, külliye, mektep, darüşşifa, kasr, çarşı, türbe ve imaret yapılarından oluşmaktadır. İçinde yer alan mavi çiniler sebebi ile Blue Mosque olarak anılmakta olan Sultanahmet Camii İstanbul’un tek 6 minareli camisidir.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3.    Ayasofya Müzesi

açık hava, su, oturma, ön içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Dünya kültür mirasının en önemli parçalarından olan Ayasofya’nın 4. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektir. Kilise olarak inşa edilmiş olan Ayasofya, 1453 tarihinde İstanbul’un fethedilmesinden sonra camii olarak hizmet vermiş, 1935 yılında ise müzeye çevrilmiştir. Mimari açıdan oldukça dikkat çekici olan Ayasofya içerisinde mutlaka görülmesi gereken pek çok önemli eser de barındırmaktadır.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4.    Topkapı Sarayı

açık hava, su, oturma, ön içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

İstanbul’a oldukça hakim noktalardan birinden bakmakta olan Topkapı Sarayı parça parça yapılmış olup Osmanlı tarihi açısından ve mimari olarak oldukça önemli bir yapıdır. Hanedan’ın 18. Yüzyılda yine çok önemli eserlerden olan Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile Topkapı Sarayı, 1924 tarihinde müzeye dönüştürülmüştür.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5.    Yerebatan Sarnıcı

açık hava, su, oturma, ön içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğuna ait en büyük su sarnıcıdır. Yerebatan sarnıcı toplamda 70 metrelik bir genişliğe sahip olup, 140 metre uzunluğundadır. Yerebatan Sarnıcı’nı toplamda 336 adet kolon taşımaktadır. 1980’li yıllarda müze haline gelmiş ve ziyarete olanak sağlanmıştır.

Daha detaylı bilgi için Yerebatan Sarnıcı Müzesi resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.