Koronavirüs (Covid-19) Nedir?

Covid-19, Çin’in Wuhan kentinde ilk kez görülmüş olan, USA, İtalya, İspanya, Almanya, Türkiye gibi Dünya’nın bir çok devletini etkisi altına alan Koronavirüs ailesine ait bir virüstür. Bu virüs oldukça kısa bir sürede Dünya üzerinde hemen hemen tüm ülkelere yayılmış olup, birçok can kaybına sebebiyet vermiş ve halen vermeye de devam etmektedir.

Coronavirus En Çok Kimleri Etkiler?

bilgisayar, tutma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Koronavirüs hemen her yaştan insan için ciddi tehlikeler arz etmektedir. Fakat istatistiksel veriler neticesinde şu ana kadar ölüm ile sonuçlanan vakaların çok büyük bir kısmının yaşlı ya da kronik rahatsızlığı bulunan insanlar olduğu ortaya çıkmıştır. Dünya genelinde büyük çoğunluk yaşlı da olsa gençler üzerinde de ölümcül etkisi olduğu bilinmektedir.

Korona’dan Korunma Yolları Nelerdir?

bilgisayar, tutma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Koronavirüsten korunmanın en temel yolu kişisel bakım ve hijyen şartlarına sağlamaktır. Burada birinci derece önemli olan nokta ise ellerin temiz tutulmasıdır. Bu konuda oldukça hassas davranılması gerekmektedir. Ellerin yüzden, özellikle ağız, burun ve göz bölgesinden uzak tutulması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Virüs ile ilgili henüz yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. Fakat belli yüzeylerde 10 güne kadar yaşayabildiği ve belli kişilerin 14 güne kadar semptom göstermeden virüsü bulaştırabildiği bilinmektedir. Bu sebeple insanlar ile sosyal mesafenin korunması ve ellerin sık sık sabunla yıkanması oldukça önem arz eden bir konudur.

Corona Tedavisi Bulundu Mu?

Henüz bilinen bir Coronavirus (Covid-19) tedavisi maalesef mevcut değildir. Fakat bunun yanı sıra bir takım başka rahatsızlıklar için kullanılmış olan birtakım ilaçların bu virüsün tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bunun yanı sıra hastaların genelde bağışıklık sistemlerini ve solunumlarını destekleyecek türden ilaçlar ile hastanın süreci atlatabilmesine yönelik birtakım takviyeler yapılmaktadır.

Koronavirüs İçin Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

bilgisayar, tutma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yetkili merciler tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yapılacak olan seyahatlere birtakım kısıtlamalar getirilmiştir. Öncelikli olarak yurt dışı ve yurt dışı bağlantılı olan tüm uçuşlar iptal edilmiş ve peşine de yurt içinde ulaşım izne tabi tutulmuştur.

Birini derece yakını vefat eden kişiler, bir hastalığı sebebi ile tedavi amaçlı doktor kararıyla sevk edilmesi gereken kişiler ve bulunduğu şehre son 15 gün içerisinde gelmiş olup mevcut şehirde kalacak yeri bulunmayan kişiler valilikten alacakları izin ile seyahat edebilecektir.

Bu kapsamda e-devlet üzerinden online seyahat izni başvurusu gerçekleştirmeniz de mümkündür.

Koronavirüs (Covid-19) İle İlgili Güncel Bilgi Kaynakları Nelerdir?

Özellikle herkesin merak ettiği Coronavirus ile ilgili Dünya’daki yayılım hızı, ülkelere göre; vaka, ölüm, iyileşen hasta sayıları gibi bir takım istatistiksel verileri internet üzerinde pek çok kaynakta bulabilmek mümkün. Özellikle son dönemde virüsün ülkemiz sınırları içerisinde de yer almasıyla birlikte bu tip istatistiklere olan ihtiyacımız artış göstermiştir. Veri kaynakları arasında en güvenilir olanlar ise aşağıda yer almaktadır:

  • Dünya Geneli Güncel Harita:

https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

  • Dünyadaki Tüm Ülkelerin İstatistikleri:

https://www.worldometers.info/coronavirus/

https://coronameter.co/?lang=en

  • Türkiye’deki Vakalara İlişkin Son Durum:

https://covid19.saglik.gov.tr/