Konu seyahat etmek olunca en önemli noktaların başında şüphesi konfor gelmektedir. Özellikle uzun sürecek yolculuklarda, ulaşılan noktada gezmek için yeterli enerjiyi bulabilmeniz için yolculuğunuzun yorucu değil, konforlu olması gerekir. Hemen herkesin kendi için geliştirdiği birtakım bu doğrultuda davranışları mevcuttur. Bu yazıda da size seyahatleriniz için altın değerinde bazı tavsiyeler sunmaya çalışacağız.

En büyük Baş Belası: Gürültü

canlar-konfor-1

Seyahatinizi en kötü hale getirebilecek şey hiç tartışmasız gürültülü bir ortamdır. Bilhassa uzun sürecek yolculuklarınızda dinlenebilmek için sessiz bir ortama ihtiyaç duyacaksınız, kimse sesli bir ortamda kolay kolay uyuyamaz değil mi?

Aradığınız sessiz ortamı sağlayabilmenin birçok yolu mevcut aslında. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Kulak Tıkacı: Bu noktada hayat kurtarıcıların başında gelmektedir. Özellikle de alıştıktan sonra vazgeçilmez bir yol arkadaşınız olacaktır. Farklı tiplerde kulak tıkaçları mevcut olmakla birlikte bu konuda bir uzman görüşü alarak size en uygun olanı seçmenizi öneririz. Buna ek olarak ışık probleminizi çözmek için de göz bandı kullanabilirsiniz. Alıştıktan sonra gerçekten ne kadar konforlu olduğunu siz de fark edeceksiniz.
  • Pamuk: Kulak tıkacı kadar olmasa da pamuk da seslerin önüne geçme noktasında iş görmektedir. Uzun süreli kullanımda kulakların iç kısımların pamuk birikebildiği için daha ziyade son çare olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Kulaklık: Teknolojinin de gelişmesiyle aktif gürültü engelleyici desteği bulunan kulaklıklar dış ortamdaki sesleri büyük oranda bloke edebilmektedir. Bunu haricinde şahsi olarak kullandığınız kulaklığınızı mutlaka yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kulaç içi kulaklıklar da sesleri kesmek noktasında sizi idare edecek seviyede iş yapmaktadır. En azından kendi seçtiğiniz sesleri dinlemeyi tercih edeceğinize eminiz 😊

Sırtınızdaki Ağırlık: Valiziniz

İstanbul’a seyahat ettiğinizi varsayalım. Ankara istanbul otobüs ile yaklaşık 5 saat sürmektedir ve otogarlarda peşinizde sürekli valiz veya bavul indirip kaldırmak, peşinizden sürüklemeniz gerekecek. Özellikle ya üşürsem ya çok sıcak olursa gibi düşünceler sonucu gittikçe ağırlaşan valiziniz ya da sırt çantanız bir noktadan sonra sizin için ciddi bir yük haline gelmeye başlayacaktır. Bu sebeple en önemli olan nokta ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi yanınızda bulundurmamanızdır.

Gideceğiniz yerin hava durumu tahminlerini önceden inceleyerek bu noktada yanınıza alacağınız şeyleri azaltabilirsiniz. Genel olarak normalde olduğundan daha az eşya ile idare etmeyi de öğrenmelisiniz. Örneğin yanınıza kalın kazaklar almaktansa bir ceket ile bu işi daha basit şekilde halletmeniz mümkün olacaktır.

En Büyük Stres Sebebiniz: Güvenlik

takım, kişi, kravat, adam içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Seyahat konforunuzu etkileyen en önemli şey ise kafa sağlınız. Evet yanlış okumadınız. 😊 Stres seviyeniz seyahat konforunuzu doğrudan etkilemektedir. Ve seyahat esnasında birçok insanı en çok strese sokan konu ise şüphesiz; paranızın çalınması, gasp edilmeniz, evraklarınızı kaybetmeniz, kaybolmanız şeklinde sıralanabilir.

Burada temel olarak almanız gereken aksiyon oldukça basittir. Paranızı tek kaynakta tutmak sizin için riski oldukça arttıracaktır. Bu sebeple paranızı mutlaka çantalarınız ve ceplerinize bölmelisiniz. Temel prensip olarak üzerinizde yüklü miktarda para gezdirmeniz oldukça tehlikelidir.  Üzerinizde para olduğunu da gerekmedikçe kimse ile paylaşmamalısınız.

Kimlik evraklarınızı da mutlaka farklı çantalarınızda bulundurduğunuza emin olmalısınız. Ayrıca yolculukta güvenlik için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

Herkese huzurlu seyahatler dileriz. 😊